Akupunktura

Akupunktura

Czym jest akupunktura?
Akupunktura to starożytna, chińska metoda lecznicza, polegająca na stymulacji (nakłuwaniu) specjalnych punktów, zwanych punktami akupunkturowymi.
Zabieg wykonywany jest najczęściej igłami o średnicy 0,25mm. Są one wielokrotnie cieńsze od zwykłych igieł iniekcyjnych.
Lekoterapia ma swoje działanie niepożądane. Przewlekłe zażywanie leków przeciwbólowych ma szkodliwy wpływ na nasze organy wewnętrzne, przede wszystkim na wątrobę, żołądek. Akupunktura, jako metoda naturalna, nie powoduje skutków ubocznych.
Poza tym często radzi sobie w sytuacji, gdy konwencjonalne leki zawodzą.

Punkty akupunkturowe
Punkty akupunkturowe istnieją. Przeprowadzono badania wycinków skóry pochodzących z miejsc lokalizacji punktów akupunkturowych. Co się okazało? W tych miejscach istnieje wyraźnie zwiększona ilość zakończeń nerwowych typu Krausego, Vater-Pacciniego, Golgiego, Ruffiniego i Meissnera w stosunku do skóry otaczającej.

Badano właściwości bioelektryczne puntów akupunkturowych i stwierdzono, że w stosunku do otaczającej skóry punkty te mają znacząco mniejszy opór elektryczny (20-250 ohmów w stosunku do ponad 300 ohmów w skórze otaczającej) i wyraźnie większą pojemność elektryczną.

Meridiany. Qi.
Nakłucia działają na organizm, pobudzają go. Powodują powrót do równowagi i aktywację mocy regeneracji samouzdrawiania. Siła życiowa, energia „życiowa” organizmu, Qi zajmuje centralne miejsce w teorii akupunktury – jest podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej. Według Chińczyków Qi przepływa przez ciało kanałami zwanymi meridianami, które są powiązane z ważniejszymi narządami ciała. Istnieje 12 meridianów klasycznych i 8 meridianów cudownych. Każdy meridian klasyczny ma swój przebieg zewnętrzny, który łączy kolejne punkty akupunkturowe, oraz przebieg wewnętrzny, gdzie komunikuje się z narządami wewnętrznymi. Meridiany biegnące z góry w dół ciała nazywane są meridianami Yang, a te, które biegną z dołu do góry – meridianami Yin. Chińczycy wyjaśniają działanie akupunktury w oparciu o swoją filozofię – teorię Yin-Yang i teorię Pięciu Elementów.

Energia Qi dotyczy nie tylko życia wewnętrznego człowieka, ale także zewnętrznego. Dlatego dla dobrego zdrowia wymagana jest harmonia ciała, umysłu duszy i wszechświata. Stąd tak popularne feng shui i chińskie sztuki walki, które poświęcają dużo uwagi energii Qi.

Wskazania
Akupunktura potrafi leczyć nie tylko bóle pochodzenia neurologicznego, lista jest znacznie dłuższa:
bóle głowy, kręgosłupa, niedowłady po udarach mózgu, rwa kulszowa, łokieć tenisisty i urazy sportowe (a także trema przed zawodami), przewlekłe zapalenie nerek i pęcherza, zapalenie spojówek, zanik nerwu wzrokowego, zapalenie dziąseł i paradontoza, alergie, astma, nerwice, nadciśnienie, zapalenie zatok przynosowych, bóle miesiączkowe, osteoporoza i wiele innych.

Zobacz więcej, kategoria: AKUPUNKTURA

http://elemiah.pl/blog/category/akupunktura