Z psem w restauracji albo w sklepie. I w pociągu.

Pies w restauracji nadal, nie dla wszystkich, jest czymś zwyczajnym. 

Gdzie w Bydgoszczy można wejść z psem?
Czasami na drzwiach widnieją naklejki z deklaracją: dog in travel lub po prostu „zwierzęta mile widziane.”
– Karczma Kujawska, ul. Konna 14
– Karczma Rzym, ul. Grunwaldzka 309
– Pierogarnia Bydgoska, ul. Dworcowa 37
– Karczma Młyńska, ul. Mennica 1
– Restauracja XoXo, Stary Rynek 7
– King Fu Fusion, Jatki 2
– Kurkuma Sushi & Fusion Restaurant, Jagiellońska 1
– Bar Leśny, ul. Szlakowa 18, Fordon
– Cafe Kino, ul. Długa 32
– Mózg, ul. Gdańska 10
– Bobby Burger, Stary Rynek 16
– Frytki Belgijskie, Podwale 12
– Za piecem, Mostowa 3
– Restauracja Twardowski, Stary Rynek 15
– Kraftodajnia, Plac Kościeleckich 5
– SunescoBar, Plac Teatralny
– saloniki prasowe Relay
– Gabinet Psychologiczny dr Magdalena Grabowska, ul. Zamoyskiego 2
– Sklep Folkstar.pl, ul. Jezuicka 7
– Yankee 4You, ul. Gdańska 141B
– Hotel i Restauracja Czarny Koń, Żołędowo, ul. Szosa Gdańska 55

z15251872Q
kampania „Pan Pies w Przestrzeni Publicznej”.
www.dogintravel.com
www.pieswbydgoszczy.pl
www.piesnaurlopie.pl

„Może mieć w restauracji nawet sto psów – jeśli żywność jest Feature-image.-Image-by-funstufffordogs.wordpress.com_bezpieczna, nam nic do tego. (..) Żadnego ogólnego zakazu nie ma. To zależy tylko i wyłącznie od właściciela. Ma prawo powiedzieć, że nie chce u siebie psów. Tak samo jest w sklepach spożywczych. Tylko że w Polsce wpuszczanie zwierząt do takich miejsc jest rzadkością, tak po prostu jest zwyczajowo przyjęte. I – powtarzam – inspekcja sanitarna nie ma nic do tego. Jedyny wyjątek to pies przewodnik. Osoba niepełnosprawna z takim psem ma prawo wejść wszędzie, a właściciel lokalu czy sklepu ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo żywności” – Jan Bondar (Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego), w wywiadzie dla bloga “Podróże z z_psem_restauracjapsem”.

Bydgoszcz, mapa

pies_w_pociagu_o2Q_1Pies w Polsce może podróżować pociągiem. Musi być na smyczy, w kagańcu i nie może być trzymany na siedzeniu. Można trzymać go w transporterze. Trzeba mieć przy sobie jego książeczkę zdrowia. Pies musi posiadać bilet – opłata za przewóz psa jest różna u poszczególnych przewoźników.
– PKP INTERCITY (EIC, EX, TLK, Pendolino) – bilet 15,20 . Jeśli pies przez całą podróż jest umieszczony w „pojemniku” (klatce, koszu, transporterze) – jest traktowany jako bagaż podręczny i wtedy podróżuje za darmo.
– PRZEWOZY REGIONALNE (REGIO, interREGIO i REGIOekspres) – bilet 4,50 zł
– KOLEJE MAZOWIECKIE – podróż za darmo
– KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE – bilet 4,50 zł. Jeśli pies jest przewożony w „odpowiednim opakowaniu” (koszu, skrzynce, klatce) – może podróżować za darmo.
– KOLEJE ŚLĄSKIE – bilet 2 zł.
– KOLEJE WIELKOPOLSKIE – bilet 4,50 zł. Pies podróżuje za darmo, jeśli jest przewożony jak bagaż podręczny.

Jeden opiekun może mieć jednego psa. Przewozy Regionalne oraz Koleje Śląskie mają przepis, który pozawala wyprosić podróżnego z psem z pociągu, jeśli innym pasażerom zwierzę będzie przeszkadzało. Kiedy współpodróżni zgłoszą sprzeciw – podróżny powinien zająć miejsce, które wskaże mu konduktor (tak jest w: KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE; PKP INTERCITY – ale nie ma obowiązku uzyskania zgody współpodróżnych na towarzystwo psa, jeśli jedziemy wagonem bezprzedziałowym; PRZEWOZY REGIONALNE – jeśli okaże się, że wskazanie takiego miejsca nie jest możliwe, podróżny z psem musi opuścić pociąg na najbliższej stacji (częściowo niewykorzystany bilet podlega zwrotowi); KOLEJE ŚLĄSKIE – nie trzeba zgody współpodróżnych, jeśli zajmiemy miejsce w przedziale dla osób z większym bagażem. Jeśli okaże się to niemożliwe – podróżny z psem musi opuścić pociąg na najbliższej stacji (częściowo niewykorzystany bilet podlega zwrotowi).
W transporterze pies nie musi mieć kagańca.

W autobusie MZK Bydgoszcz przewóz psa jest bez opłat. Pies musi być pod opieką osoby pełnoletniej, być na smyczy i w kagańcu. Nie może siedzieć na siedzeniu.

Fantastyczny blog Kasi i jej psa Flicka: www.podrozezpsem.pl