Róża Jerychońska. Nieśmiertelna roślina.

Róża jerychońska, roślina nieśmiertelna,  zmartwychwstanka, widliczka

Najbardziej zdumiewająca roślina na Ziemi pochodząca z obszarów Jordanii. Do Europy przywędrowała wraz z pielgrzymami powracającymi z Ziemi Świętej.

Róża jerychońska, inna nazwa to zmartwychwstanka. Jest odwiecznym symbolem szczęścia i miłości. Odświeża powietrze, pochłania dym papierosowy. W zasuszonym stanie zapobiega zaburzeniom snu i chroni przed domowym robactwem. Mimo iż wygląda jak martwa, to jednak siła wody budzi ją po kilkunastu godzinach do życia. Zasuszony kłębek przemienia się  w zieloną roślinę. Wystarczy zalać różę wodą w miseczce tak, aby jej korzeń był zanurzony.

Selaginella_lepidophylla_trocken

Selaginella_lepidophylla_gruen

W wodzie powinny być zanurzone tylko korzonki a nie cała roślina. Najlepiej zastosować płaski talerzyk. Rośliny nie trzeba sadzić. Po ok. 2-4 dniach róża rozwinie się całkowicie. Róża lubi dużo światła, czasem nawet dopiero po powtórnym zasuszeniu i namoczeniu, w drugim cyklu staje się bardziej zielona. Przez tydzień może pozostać w wodzie, potem jak każda roślina pustynna potrzebuje okresu suszy, który musi trwać ok. 2 tygodnie. Wtedy zwija się znów w kłębek. Widliczka może pozostać bez wody przez długie miesiące. Po tym czasie może znowu rozkwitnąć, dowolną ilość razy. Źle znosi dłuższe przebywanie w wodzie. Róża jest trwała, cieszyć się nią możemy przez wiele, wiele lat. Można ją polać gorącą wodą, na przykład z czajnika i nie dość, że nic jej się nie stanie, to bardzo szybko się rozwinie.
Najbardziej znane i rozpowszechnione odmiany to:  Anastatico hierochuntica i asteriscus pygmaceus. Oba gatunki łączy z znaną z ogrodów i kwiaciarni różą jedynie nazwa. Pochodzą z całkowicie różnych rodzajów i gatunków.

roza-anim

 

www.elemiah.pl