Nie bój się akupunktury

Podobnie jak wiele sztuk walki i metod leczenia, akupunktura wywodzi się z Chin. Polega na nakłuwaniu cieniutkimi igłami specjalnych punktów na ciele, wzdłuż kanałów energetycznych – meridianów. Leczenie za pomocą akupunktury jest metodą naturalną i właściwie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Tradycyjna Medycyna Chińska w której obręb wchodzi akupunktura, traktuje ciało człowieka jako całość. Dlatego podczas leczenia nie koncentruje się na wybranych odcinkach, ponieważ zakłada, że każdy ból czy niedoczynność jest wynikiem innych dolegliwości. Dlatego organizm należy traktować kompleksowo i taką też terapię stosować.

Wskazania
Akupunktura potrafi leczyć nie tylko bóle pochodzenia neurologicznego, lista jest znacznie dłuższa:
•    bóle głowy, kręgosłupa, niedowłady po udarach mózgu, rwa kulszowa, łokieć tenisisty i urazy sportowe (a także trema przed zawodami), przewlekłe zapalenie nerek i pęcherza, zapalenie spojówek, zanik nerwu wzrokowego, zapalenie dziąseł i paradontoza, alergie, astma, nerwice, nadciśnienie, zapalenie zatok przynosowych, bóle miesiączkowe, osteoporoza i wiele innych.

Filozofia i tradycyjna chińska medycyna zakłada istnienie energii życiowej Qi. Energia ta krążyć ma po ludzkim ciele odpowiednimi kanałami-szlakami czyli meridianami. Akupunktura jest jednym ze sposobów mających przywrócić prawidłowy przepływ energii, gdy ta zostanie zaburzona. Igły stosowane w leczeniu, wkłuwa się właśnie w punktach wzdłuż meridianów. Najczęściej są to igły stalowe, niekiedy używa się też srebrnych czy złotych. Są one dużo cieńsze niż zwykłe igły od strzykawek. Dlatego ich wkłuwanie nie boli wcale, bądź tylko trochę. Czasem wkłuwaniu towarzyszy uczucie mrowienia. Wbite igły pozostawia się nieruchomo, wprawia w drgania, bądź wywiera na nie nacisk. Niektóre, bardzo krótkie pozostawia się w ciele na dłużej aby mogły w pełni zadziałać.

Leczenie za pomocą akupunktury wymaga co najmniej kilku zabiegów. Zależnie od schorzenia jest ich mniej bądź więcej. Dodatkowo, energia Qi dotyczy nie tylko życia wewnętrznego człowieka, ale także zewnętrznego. Dlatego dla dobrego zdrowia wymagana jest harmonia ciała, umysłu, i wszechświata. Stąd tak popularne feng shui i chińskie sztuki walki, które poświęcają dużo uwagi energii Qi.

www.elemiah.pl
akupunktura

Autor: Katarzyna Gołębiowska
http://aktywni.pl