Dźwięki przyrody w muzyce – Iwona Jędruch

Dźwięki przyrody, dźwięki w muzyce…

Dźwięk, to także wibracja powietrza – tak bardzo delikatna, że niezauważalna przez świadomy odbiór rzeczywistości. U ludzi o odbiorze sensorycznym, czuciowym – czasem dźwięki odczuwane są podobnie, jak bardzo delikatny dotyk – poprzez zakończenia nerwowe na skórze.

Słuchając dźwięków, można ukoić napięte “nerwy” i w zamian za napięcia nawarstwiające się w psychice, a nawet w duszy człowieka, zaczyna ogarniać słuchającego strumień piękna, radości, spokoju.

Muzyka barokowa najczęściej utrzymana jest w tempie średnim, podobnym do rytmu bicia SERCA – około 60 uderzeń na minutę. Serce więc uspokaja się, zaczyna bić równo, nie za szybko i nie za wolno. Taka muzyka jest wrogiem arytmii, polegającej na “wypadaniu” niektórych uderzeń serca.

186202
Kalimba

ODDECH także wyrównuje się i uspokaja: w naturalny sposób, poprzez słuchanie odpowiednio dobranych utworów oddychanie przebiega równomiernie, mózg i całe ciało jest dotlenione, poprawia się więc powoli komfort życia.

UKŁAD KRWIONOŚNY – krew płynie równo, dopływa do najdalej od serca położonych naczyń włosowatych – tych najdrobniejszych, najcieńszych, najczęściej pękających.

UKŁAD TRAWIENNY, NERWOWY… WYDZIELANIE HORMONÓW, a więc praca gruczołów dokrewnych, sterujących ciało ludzkie czy naszych mniejszych braci. Można długo opowiadać, lecz lepiej to przeżywać, słuchajmy więc dźwięków muzyki czy odgłosów przyrody.

PSYCHIKA, DUSZA uspokaja się, równoważy, wycisza. Pozwala się skoncentrować i osiągać głębię skupienia.

10478662_10203734593639560_4295440679842993541_n
Iwona Jędruch w Białowieży fot. W.A.Osiński

To sprzyja modlitwie, kontemplacji. Dlatego barok i organy, to stałe, a nawet niezbędne elementy występujące w naszych świątyniach.

Gong jest instrumentem metalowym z rodziny idiofonów, ściśle jest spokrewniony z dzwonami, gdyż gong jest po prostu płaskim, nie wygiętym dzwonem. Od wieków dzwony zawiesza się na kościelnych wieżach. Biją one często przed rozpoczęciem Mszy Św. czy nabożeństwa, a wierni wchodząc do Świątyni są już wprowadzeni w odpowiedni nastrój…

Gongi spełniają podobną rolę: poprzez naprzemienne uderzanie w ich powierzchnię specjalnie skonstruowaną pałką, osiąga zjawisko “przewibrowania” powietrza, gdyż dźwięk rozchodzi się szybciej w metalu, niż w powietrzu. Sprzyja to osiągnięciu spokoju i harmonii ciała i duszy.

MISY METALOWE – podobnie jak gongi – mają wpływ równoważący, stosowane są więc w różnych formach terapii. Brzmią bardzo pięknie, można więc na nich grać.

KALIMBA – delikatny w brzmieniu instrument pochodzenia afrykańskiego, stosuje się jako uzupełnienie brzmienia.

Iwona Jędruch i koncha
Iwona Jędruch i koncha

KONCHA – to muszla z dna mórz południowych. Jej czysty, donośny dźwięk jest dobrze wchłaniany przez ludzkie ciało.

DZWONKI – małe lecz silnie, przenikliwie brzmiące – są podobnie jak gongi i misy – wykonane ze stopu różnych metali.

Iwona Jędruch i  misy smyczkowe
Iwona Jędruch i misy smyczkowe

SMYCZEK I PIŁECZKI KAUCZUKOWE, to urządzenia służące do wydobywania dźwięku w tym wypadku w sposób niekonwencjonalny.

WOKALIZA – a więc głos ludzki – instrument, który każdy z nas posiada.

Warto więc nie tylko słuchać, lecz także samemu śpiewać, czy grać, zupełnie po amatorsku i bez przygotowania. To wyzwala ukryte emocje, harmonizuje ciało i duszę. Korzystajmy więc z tego wszyscy!

Iwona Jędruch

www.elemiah.pl