Którym pacjentom pomogą pijawki?

Pijawki okazują się niezwykle wszechstronnym narzędziem terapeutycznym. Pomogą one m.in. chorym z zapaleniem stawów czy komplikacjami po replantacji utraconych kończyn. Chociaż zapewne nieprędko znajdą powszechne zastosowanie w polskiej służbie zdrowia, coraz więcej ośrodków zaczyna interesować się tą niekonwencjonalną formą terapii i potencjalnymi korzyściami niesionymi przez pijawki.

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania pijawek
W Szpitalu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy co roku zużywa się ok. 300 pijawek. Są tam obecne od przeszło 10 lat. Jednak stosowane są dopiero jako „ostatnia deska ratunku”. Jak zaznacza chirurg i prezes Polskiego Towarzystwa Hirudologicznego, dr Maciej Paruzel, pijawki wykorzystywane są np. w przypadkach dynamicznie postępującej zakrzepicy naczyniowej lub obrzęku tkanek po replantacji, które nie ustępują pomimo zastosowania odpowiednich leków. Procedura pozwoliła zgłębić właściwości lecznicze pijawek i doprowadziła do odkrycia nowych dziedzin medycyny, w których przynoszą pacjentom znaczne korzyści, takich jak algodystrofia i zapalenie stawów związane z osteoartrozą. 

Jak dodaje chirurg, pijawki przeważnie stosowane są w przypadku chorych po zabiegach mikrochirurgicznych w chirurgii rekonstrukcyjnej, plastycznej i onkologicznej. Pomagają one w sytuacjach, gdy w wyniku zakrzepicy powstaje zagrożenie procesem niedokrwiennym lub martwiczym, a leki nie mogą zostać przetransportowane w odpowiednie miejsce wraz z krwią. 

Pasożyty pomagają także obniżyć ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, złagodzić bóle migrenowe czy szumy w uszach. Chociaż pijawki lekarskie przyniosły korzyści tak wielu chorym, niemożliwe jest opracowanie konkretnej listy wskazań do ich zastosowania ‒ mówi specjalista. Za każdym razem należy bowiem wziąć pod uwagę także schorzenia towarzyszące, zażywane leki i kondycję pacjenta. 

Pomimo wszechstronności pijawek w leczeniu schorzeń o podłożu bólowym, zapalnym i zakrzepowym, istnieje również wiele przeciwwskazań do ich zastosowania. Dotyczy to przede wszystkim kobiet ciężarnych, małych dzieci, pacjentów ze skazą krwotoczną, nieprawidłowościami w zakresie gojenia się ran, uszkodzeniami organów wewnętrznych, niedoborami immunologicznymi, a także chorych stosujących leki przeciwzakrzepowe. 

Na czym polega hirudoterapia?


Należy pamiętać, że nie każda pijawka może trafić do szpitala. Pasożyt musi pochodzić z legalnej hodowli laboratoryjnej, a źródło jej pochodzenia musi być potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Hodowla taka pozostaje pod kontrolą weterynaryjną. 

Pijawka przytwierdza się do ciała pacjenta za pomocą przyssawek (zlokalizowanych na obu końcach jej ciała). Jedna z nich otacza otwór gębowy pasożyta, dzięki któremu przebija się on przez skórę człowieka i pożywia się jego krwią. W międzyczasie wraz ze śliną pijawka wydziela konkretne związki chemiczne, które to powiązane zostały z licznymi korzyściami terapeutycznymi. 

Wśród związków tych znajduje się enzym przeciwzakrzepowy nazywany hirudyną, który zapobiega krzepnięciu krwi. Działanie enzymu trwa do 6 godzin po odłączeniu pijawki od pacjenta. W ten sposób możliwe jest odprowadzenie krwi, która w przeciwnym razie kumulowałaby się, prowadząc do martwicy komórek. Pijawka produkuje także związki rozszerzające naczynia i zmniejszające obrzęk

Pasożyt przeważnie żywi się przez 20-40 minut i w czasie tym wypija ok. 10-15 ml krwi. W trakcie procesu jego ciało powiększyć się może 8-11 razy. Gdy pijawka skończy „posiłek”, odczepia się od żywiciela. Jeżeli konieczne jest wcześniejsze usunięcie pasożyta, należy poluźnić przyssawkę przy użyciu gorąca, alkoholu lub kwasu. Przy próbie oderwania pijawki na siłę, w ranie pozostać mogą resztki jej aparatu gębowego. 

Chociaż hirudoterapia uwzględniona została w Międzynarodowym Spisie Procedur ICD-9, zabiegi z użyciem pijawek nie zawsze refundowane są przez NFZ. Zależy to od lokalizacji ośrodka. Tymczasem istnieje szereg krajów, gdzie procedura taka pokrywana jest z funduszy państwowych – np. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Rosja

Autor artykułu oraz źródło: www. natemat.pl.  oraz  www.flickr.com/photos/oakleyoriginals/3622999458 by OakleyOriginals / CC-BY-2.0

hirudoterapia, Małgorzata I.Papała: www.elemiah.pl