Zaklinacz Deszczu, rainstick – kij deszczowy

Kij deszczowy, inaczej zaklinacz deszczu (rainstick), to drewniana tuba wypełniona drobnymi kamyczkami lub nasionami. Przechylanie instrumentu powoduje przesypywanie się ich. Odgłos tworzony w ten sposób doskonale imituje dźwięk spadających na ziemię kropel deszczu.

Baton_de_pluieIstnieje kilka teorii na temat pochodzenia. Na pewno wywodzi się z Ameryki Południowej. Jedna z bardziej popularnych teorii to ta, że stworzyli i spopularyzowali je Aztekowie. Drugi, bardziej prawdopodobny trop, to Peru, czyli obszar Inków. Prawdopodobnie pierwsze zaklinacze deszczu wykonane zostały w Chile, jak głosi legenda, podczas długotrwałej suszy miejscowy szaman wymyślił zaklinacz deszczu, aby grając na nim prosić bogów o upragniony deszcz. Dziś można znaleźć kije deszczowe z Chile, Zambii, Ekwadoru.

Rainstick_01Jest to ciekawy instrument muzyczny o etnicznym brzmieniu, doskonały akompaniament do bębnów szamańskich czy djembe albo mis tybetańskich. Wykonane mogą być z wysuszonego kaktusa, bambusa (guadua), egzotycznego drzewa. Jego wnętrze jest wydrążone, kolce obcięte i wbite do środka, ułożone w formie spirali na całej jego długości, żeby trochę poprzeszkadzać nasionkom przesypywać się z jednej strony kija na drugą. Zazwyczaj kij krótszy ma niższe dźwięki. Jest ręcznie malowany.

9f31388d1c7cba7b6ba0bd595c1fadc0 0_0_productGfx_14541dc83efb9af411979f46ccd39a35
Do popularnych motywów należą kompozycje figuralne i zwierzęce oraz abstrakcyjne wzory geometryczne zbudowane z kropek i linii. Ten rodzaj sztuki, tworzony przez Aborygenów, nazywa się Warlipiri. Dźwięk spadających nasionek, które odbijają się o patyczki jest zbliżony do odgłosu rzeki, szumu wodospadu lub padającego deszczu. Zgodnie z tradycją Majów dźwięk deszczu był dźwiękiem poezji i głosem bogów. Ze względu na swój magiczny dźwięk deszczowy
kij był wybierany jako laska oznaczająca przywództwo hierarchów Majów, Azteków i Mixteków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Chile, gdzie jest nazywany „cascades„, kij deszczowy jest robiony tradycyjnie przez pasterzy w trakcie redyku (uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach – redyk wiosenny, a także ich powrót z wypasu – redyk jesienny. W Polsce pobyt na hali rozpoczyna się w dzień św. Wojciecha (23 kwietnia), kończy zaś w dzień św. Michała Archanioła (29 września). Jest robiony z martwych gałęzi (naturalnie wyschniętych) dwóch rodzajów kaktusa (Eulychnia acida i Echinopsis chiloensis). Surowy kij jest suszony w czymś podobnym do pieca, wydrążony, wygładzony i zatkany plasterkiem wierzby z jednjej strony.

Sonda-Paintinga1W Melanezji, nazywany jest „kijem słowa„: każdy mówca może się wypowiadać tak długo jak trwa dźwięk robiony przez jedno odwrócenie instrumentu, mianowicie jedną lub dwie minuty dla najgrubszego kija.

Do posłuchania:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rainstick
https://www.youtube.com/watch?v=3Sb7OfXGhUE