Fazy Księżyca a oczyszczanie, odchudzanie i wzmacnianie organizmu

Miesiąc księżycowy trwa 29.5 dnia i jest naturalnym okresem,w ciągu którego zachodzi pełen cykl przemian.

Zmieniają się siły przypływów i odpływów w morzach i oceanach, zmienia się zachowanie atmosfery co ma wpływ na zjawiska meteorologiczne, Księżyc przechodzi przez pętlę magnetosferyczną Ziemi zmieniając parametry magnetosfery i wreszcie odbicie światła słonecznego od jego powierzchni zmienia się co odbija się na organizmach istot żywych.

WPŁYW KSIĘŻYCA

Znany jest wpływ księzyca na rośliny, popularne są biodynamiczne kalendarze ogrodnicze

Jednak współczesna nauka odrzuca znaczenie wpływu Księżyca na organizm człowieka, czy słusznie? Obserwując wpływ Księżyca, po kilku pełnych cyklach, autor „Biorytmologii i urynoterapii” G.P.Małachow, zauważył, że w samopoczuciu zachodzi pewna okresowa prawidłowość, która idealnie, zgadza się ze zmiennością warunków w poszczególnych fazach księżyca. Jak ktoś chce, niech sam sobie sprawdzi 🙂

Leczenie w rytmie faz księżyca

FAZY KSIĘŻYCA I ICH WPŁYW NA ORGANIZM.

Pierwsza faza (tą fazę rozpoczyna nów)

 • Kierunek przepływu. Przemieszczanie się z góry na dół (w nocy), co nie sprzyja nocnej aktywności.
 • Wysiłek fizyczny. Powinien wzrastać stopniowo, aż do piątego dnia. W 5, 6, 7 dniu można dać czadu.
 • Jedzenie. Pokarmy nie poddane obróbce termicznej, świeże, soczyste, wodniste, chłodne – na przykład świeżo wyciśnięty sok z marchwi, buraków i jabłek, itp.
 • Zabiegi oczyszczające. Zwłaszcza pod koniec dobrze jest oczyszczać skórę (łaźnia) oraz usuwać śluz z zatok szczękowych i nosowych oraz migdałków
 • Zabiegi fizjoterapeutyczne. Na zmianę ciepłe (1 min) i zimne natryski

Druga faza (początek fazy w 8-mej dobie po nowiu)

 • Kierunek przepływu. Rozszerzanie organizmu, kierowanie strumieni płynów i energii od wewnątrz na zewnątrz, co sprzyja oczyszczaniu organizmu, łatwemu zużywaniu energii oraz dużej utracie krwi.
 • Wysiłek fizyczny. Powinien od średniego do małego stopniowo się zmniejszać aż do pełni.
 • Jedzenie. Kasze, warzywa suszone, mała ilość oleju, mało wilgotne pokarmy.
 • Zabiegi oczyszczające. Najlepsza faza na zabiegi oczyszczające. W drugiej i trzeciej części tej fazy najlepszy czas na oczyszczanie woreczka żółciowego oraz wątroby.

W tym okresie Szankh prakszalana świetnie oczyszcza nie tylko przewód pokarmowy, ale i wątrobę oraz trzustkę. W ostatniej trzeciej części najlepszy czas na lewatywy. Dzień 11 kalendarza księżycowego (hind. „ekadaszi”) najlepszy na głodówkę i oczyszczanie. Dzień 14 nosi nazwę „dwie rury”, co symbolizuje rury odpływowe, którymi usuwane są z organizmu zanieczyszczenia. Można wtedy głodować na sucho.

 • Zabiegi fizjoterapeutyczne. Na zmianę ciepłe (1min) i zimne natryski, ale na początku fazy z umiarem, a pod koniec intensywnie. Świetny okres na zabiegi parowe w łaźni.

Trzecia faza (ta faza rozpoczyna się od pełni w 15-tej dobie)

 • Kierunek przepływu. Następuje kurczenie. Środek grawitacji przemieszcza się od okolic nerek do ud.
 • Wysiłek fizyczny. Zwiększenie wysiłku i najcięższe treningi powinny przypadać na koniec tej fazy.
 • Jedzenie. Tak jak dla pierwszej fazy. Pokarmy nie poddane obróbce termicznej, świeże, soczyste, wodniste, chłodne.
 • Zabiegi oczyszczające. Tak jak dla pierwszej fazy.

Czwarta faza (początek fazy w 22-giej dobie)

 • Kierunek przepływu. Rozszerzanie dzięki przeciwnemu działaniu grawitacji Słońca i Księżyca.
 • Wysiłek fizyczny. Umiarkowany, a przed nowiem jeszcze zmniejszony. Należy kończyć w tym czasie cykle treningowe. Więcej ćwiczeń gimnastycznych niż siłowych.
 • Jedzenie. Tak jak dla drugiej fazy. Pokarmy lekkostrawne, mniej oleiste. Unikać nieznanych i ciężkostrawnych.
 • Zabiegi oczyszczające. Dobry okres na szankh prakszalanę. Dni 23,26 (ekadaszi – 11 dzień po pełni), 29 najlepsze na głodówki
 • Zabiegi fizjoterapeutyczne. Oblewanie chłodną wodą zaczynając od stóp, kierując się do góry.

ZALECENIA

Na stronie http://astronomia.gery.pl/datownik/fazy_ksiezyca.php, można odczytać dokładnie czas poszczególnych faz.

Zgodnie z biorytmem księżycowym zaleca się rozpoczynanie każdego cyklu uzdrawiającego po nowiu, aby kulminacja oczyszczania przypadła na drugą fazę księżyca (8-14 doba po nowiu), która sprzyja oczyszczaniu organizmu. Na tę fazę przypada szczególny 11 dzień księżycowyekadashi po nowiu księżyca, tradycyjnie uznawany za dzień postu. Ekadaszi jest dniem największej mocy oczyszczającej w cyklu księżycowym i jest tradycyjnie przeznaczany na oczyszczanie, np. łatwo znosi się głodówkę, a oczyszczenie następuje takie, jak gdybyśmy nie jedli ze trzy dni. Faza ta najbardziej sprzyja zabiegom oczyszczającym – zanieczyszczenia wraz ze strumieniem płynu same dążą na zewnątrz.

W drugiej i trzeciej tej fazy aktywne są pęcherzyk żółciowy i wątroba, pożądane jest więc, aby oczyszczanie obszaru pitta (żółci) w zabiegu virechana przypadło na ten czas. Jest to najlepszy czas na oczyszczenie wątroby.

W ostatniej z trzech części tego okresu lewatywy umożliwiają oczyszczanie jelita grubego i eliminowanie wszelkich nieczystości z jamy brzusznej. Na ten czas przypada 14 dzień księżycowy – pełnia księżyca, noszący nazwę „dwie rury” i symbolizuje ruchy odpływowe, którymi należy wyprowadzać z organizmu zanieczyszczenia, to najlepszy dzień na zakończenia oczyszczenia czy głodówki, aby przyniosła najlepszy efekt oczyszczający. Z kolei po pełni księżyca przychodzi czas na wzmacnianie i regenerację organizmu. Na ten okres powinny przypaść procedury po-oczyszczeniowe, wzmacniające, kiedy procesy trawienne przebiegają znacznie lepiej.

 

kwiecien_ksiezyc Poniżej: Fazy KSIĘŻYCA, maj 2014 r.. maj_ksiezyc

http://www.elemiah.pl

źródło:  http://www.ekogazeta.com.pl/