Hirudoterapia. Hirudologia. Pijawki lekarskie

Hirudoterapia to metoda leczenia przy wykorzystaniu pijawek lekarskich (Hirudo medicinalis). Znana była już w epoce kamiennej, w Starożytnym Egipcie, Grecji i Chinach. Pijawki hoduje się w warunkach laboratoryjnych. Hirudoterapia stała się obecnie dość popularną metodą leczenia wielu schorzeń. We Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych jest refundowana.  

Terapia pijawkami lekarskimi okazuje się być bardzo pomocna w leczeniu następujących chorób:

– miażdżyca
– choroby serca
– nadciśnienie i niedociśnienie
– choroby płuc i oskrzeli
– wysoki poziom cholesterolu
– alergie
– wrzody żołądka i dwunastnicy
– choroby wątroby
– trudno gojące się rany, krwiaki, zakrzepy
– choroby kobiece (w tym bezpłodność)
– bóle stawów, zapalenie korzonków, bóle kręgosłupa
– rwa kulszowa
– hemoroidy, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył
– prostata, impotencja u mężczyzn
– nerwica, depresja
– pomocne przy operacjach plastycznych palców, uszu

Do jednego zabiegu wykorzystuje się 2,3,5,7,9 czasem nieco więcej w zależności od rozległości schorzenia. Koszt jednej pijawki to ok. 20 zł. Przykłada się pijawki do ran na 45- 90 minut. Zabieg najlepiej wykonać na wieczór po pracy lub w dzień wolny. Na szczęście ukąszenie przez pijawkę jest bezbolesne. Jedna sesja składa się z 5 seansów w odstępach 2-7 dniowych w zależości od rodzaju choroby. W tym czasie pijawki uwalniają do krwiobiegu człowieka substancje lecznicze.

W ślinie pijawek znajduje się blisko 100 biologicznie aktywnych substancji o działaniu przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym, poprawiającym mikrocyrkulacje, obniżającym ciśnienie krwi, przeciwbólowym i zmniejszającym obrzęki. Najważniejsze z nich to: hirudyna – naturalny lek przeciwzakrzepowy, eglina (działa przeciwzapalnie), hementyna (zapobiega krzepnięciu krwi), destabilaza (reguluje poziom cukru i korzystnie wpływa na naczynia krwionośne), antyelaza oraz hialuronidaza (antybiotyk).  

Zaleca się, aby na dzień przed planowanym zabiegiem hirudoterapii nie pić kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Zarówno przed jak i po seansie pijawkami bada się ciśnienie krwi choremu. Czasem mogą wystąpić zwłaszcza po pierwszym kontakcie z pijawkami lekkie działania uboczne w postaci zawrotów głowy i osłabienia, wahań ciśnienia. Ustępują zwykle przy następnym seansie. Po seansie nie wolno moczyć rany wodą. Można wziąć pełną kąpiel dopiero na trzeci dzień. Przez 2-3 dni po terapii nie można uprawiać intensywnych ćwiczeń fizycznych. 

Przeciwwskazaniem do stosowania hirudoterapii są m.in.: ciąża, silna anemia, hemofilia, dzieci poniżej 10 roku życia, leczenie antykoagulantami (zalecana przerwa do przystąpienia do zabiegów to minimum 2 tygodnie), alergie (należy zachować ostrożność co do ilości przystawiania pijawek), bardzo niskie ciśnienie krwi (poniżej 80/60), uczulenia na hirudozwiązki.

autor artykułu oraz źródło: http://zdrowie-diety.pl

hirudoterapia Bydgoszcz:  www.elemiah.pl